Şile Feneri Tarihi

Şile feneri; İstanbul’un Şile ilçesinde, Karadeniz kıyısında bulunan tarihi bir yapıdır. Fenerin kuruluş tarihi 1859 yılına dayanmaktadır. Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilen fenerin, Türk ve Fransız mimarlar tarafından tasarlandığı biliniyor. Taş işçiliği ve bu bölümünün Türkler tarafından yapıldığı, aydınlatma ve üst bölümün tasarımı ve uygulaması Fransız şirket tarafından yapılmıştır. Binanın yapılış sebebine değinecek olursak; Kırım harbi sırasında, Karadeniz’den geçip Osmanlı devletine sığınacak mülteci gemileri ve Osmanlı donanması gemilerinin yolunu bulmaları amacı ile yapıldığı görülüyor. Bilindiği gibi bu savaş döneminde, Kırım’da ve Kafkasya’da yaşayan birçok aile Osmanlı topraklarına iltica etmiştir. Fener yaklaşık 160 yıldır çalışır bir şekilde Şile sahilini süslüyor.

Şile Feneri Tam Olarak Nerede?

İstanbul’un Şile ilçesinde olan Şile feneri, tam olarak Balibey mahallesi Fener caddesinde bulunuyor. Bu bölgeye gelip feneri görmemek imkânsız oluyor. Heybetli yapısı ile uzaklardan rahatça görülebilen fener, oldukça kolay bulunabilecek bir konumda yer alıyor. Bu bölgeye gidebilmek için; Üsküdar, Şile, Ağva otobüsleri olan 139A kullanılabiliyor. Ülkemizin kuzey batısında, İstanbul’un kuzey doğusunda yer alan fener, Ağva turistik bölgesine olan yakınlığı sebebi ile bu bölgelere gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bölgede; Şile kalesi, ağlayan kayalar, halk plajı ve Ağva gibi görülmesi gereken yerler bulunuyor. İstanbul ilinin Anadolu yakasında bulunan Şile ilçesinin en önemli sembolü olan fener, ülkemizin en büyük deniz feneri olarak binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Şile Fenerinin Yapılış Sebebi

İstanbul’un Anadolu yakasında, Şile ilçesinde bulunan fener, bu gün hala kullanılan ve görenleri büyüleyen yapılardan biri olarak dikkat çekiyor. Deniz fenerleri; gemilere kılavuz olmak amacı ile inşa edilen yapılardır. Tehlikeli bölgelerde gemilerin karaya oturmasını önlemek, kaptanların yollarını bulmasını sağlamak amacı ile kuvvetli ışık veren yapılara, deniz feneri denilmektedir. Kırım harbi olarak bilinen, Osmanlı – Rus savaşında, Karadeniz’den boğaza girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri amacı ile yapılan fener, 1859 yılından günümüze kadar aktif olarak kullanılıyor. Günümüzde kullanılan deniz fenerleri, işlevselliklerinden ziyade, görsel bakımdan sundukları güzellikler sebebi ile gündeme geliyor. Şile feneri; hem işlevi hem de güzelliği bakımından son derece önemli yapılardan biri oluyor.

Şile Fenerinin Büyüklüğü

Kurulduğu tarihten bu yana, işlevselliği bakımından oldukça önemli deniz fenerlerinden biri olan Şile feneri, halen dünyanın en büyük ikinci feneri olarak biliniyor. Şile fenerinin deniz seviyesinden olan yüksekliğinin 60 metre olduğu bilgisi veriliyor. Görülmeye değer bir yapı olan fenerin kule yüksekliğinin ise 19 metre olduğu görülüyor. Bu gün hala çalışan ve Karadeniz’den boğaza giriş yapacak gemilere yol gösteren fener, 35 mil uzaklıktan görülebilen ışı ile bu konuda da sınırları zorluyor. Ülkemizin en büyük, dünyanın 2. Büyük feneri olan yapı, yaklaşık 160 yıldır kesintisiz olarak denizcilere yol gösteriyor.

Leave a Reply