1. Büyük Mavi Delik, Belize


Belize’deki bu çukur yer altı kaynaklarının kireç taşını çözmesiyle oluşmuştur. 300 metre çapında ve yaklaşık 125 metre derinliğindedir.

2. Plitvice Gölleri, Hırvatistan


Bu doğa harikası Pllitvice Gölleri tamı tamına 16 gölden oluşuyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlanıyor.

3. Zhangye Danxia, Çin


2011 yılında bir ulusal parka dönüştürülen Zhangye Danxia, Çin turizminin en gözde yerlerinden biridir.

4. Cehennem Kapısı, Türkmenistan


Çapı 70 metreyi bulan, metan gazı üreten bu devasa kuyu 1971 yılında, doğal gaz kaynaklarını araştırdıkları sırada Rus yer bilimi uzmanları tarafından tesadüfen keşfedildi. Bilim adamlarının metan gazının çevreyi etkilemesini önlemek için ateşe verdikleri kuyu o gün bu gündür hiç durmadan yanmaya devam ediyor.

5. Moeraki Kayaları, Yeni Zelanda


Yeni Zelanda’daki Koekohe sahili boyunca yayılmış bu iri ve yuvarlak kayalar muhteşem bir görüntü oluşturmalarının yanı sıra yerel hikayelere de konu olmuş. Maori yerlileri, yakınlarda batan bir gemideki sebze sepetlerinin taşlaşarak bu kayalara dönüştüğüne inanıyor. Ancak işin esası, dünyanın Paleosen zamanından, yani yaklaşık 65 milyon yıl önce taşlaşan çamurlar, sahilde rüzgarın da etkisiyle bu şekli alıyor.

6. Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda


İrlanda’nın yemyeşil sahil hattıyla uçsuz bucaksız mavi okyanus arasında kontrast oluşturan bu olağanüstü bazalt kayalıklar, tam 60 milyon yıl önceki volkanik bir faaliyet sonucu oluşmuş.

7. Kapadokya, Nevşehir, Türkiye


Tam anlamıyla peri masalından fırlamış gibi duran peri bacaları elbette dünyanın en muhteşem doğa harikaları arasında yer alıyor. 60 milyon yıl önce oluşmaya başlayan peri bacaları, bir de balondan izlendiğinde başka bir dünyadaymışsınız hissi yaratıyor.

8. Hveravellir Kaplıcaları, İzlanda


Dondurucu soğuğuyla ünlü İzlanda’da açık havada havuza girebileceğinizi hayal eder miydiniz? Jeotermal bir bölge olan Hveravellir’deki kaynak sular inanılmaz güzellikte havuzlar oluşturuyor. Havuzların bazıları aşırı sıcak olsa da, bazılarına hem sıcak hem soğuk su aktığından dolayı içinde yüzülebiliyor.

9. Iguazú Şelalesi, Brezilya ve Arjantin


Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırın bir parçası olan devasa Iguazu şelalesi muazzam güzelliğinin yanı sıra 80 metreden düşen sularıyla doğanın gücünü de ortaya koyuyor.

10. Tsingy de Bemaraha Milli Parkı, Madagaskar


Benzersiz şekillerdeki kireçtaşı kayalıklarıyla kaplı Tsingy de Bemaraha Milli Parkı aynı zamanda büyük bir lemur popülasyonuna da ev sahipliği yapıyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Kaynak: https://www.skyscanner.com.tr/haberler/duenyanin-bueyueleyici-10-dogal-harikasi

Leave a Reply