Doğa Yürüyüşü (trekking) Nedir?

Dünya genelinde oldukça popüler olan trekking kavramı, ülkemizde yeni yeni gelişmeye ve yükselişe başlamıştır. Trekking doğada bir noktadan belirli bir noktaya belirlenen bir zamanda, amaçlı ve tempolu sportif yürüyüşe denir. Belirlenen yol üzerinde belirli parkurlar olabilir ve tercih edilebilir. Genellikle yürüyüşün kendi dinamizmine bağlı olarak günlük ilerleyiş rotlarını kendiniz de belirleyebilirsiniz. Bir kaç saatlik hiking parkurlarının dışında aylar sürebilen uzun yürüyüşler için besin, su, hava durumu gibi faktörler değerlendirilir.

İngilizce bir kavram olan trek (seyahet etmek, göç) sözcüğüne -ing eklenerek trekking kavramının Türkçe karşılığı için doğa yürüyüşü kavramını kullanmak daha isabetli olacaktır.

Doğa ve macera tutkunları için bu keşif ve eğlence dolu yürüşleri doğrudan deneyimlemek için gerçekleştirilen alternatif turizm faaliyetleri bulunmakta.

Doğa Yürüyüşü için Gerekli Malzemeler

 • Trekking/Yürüyüş Ayakkabısı/Botu:Trekking için ayağınızın rahat etmesi ve yere iyi tutunan bir ayakkabı seçimini yapmanız gerekmekte. Mevsime göre ayakkabınızı iyi seçmelisiniz.
 • Su Şişesi veya Su Matarası: Günlük trekking için camdan yapılmış 1 litrelik şişeler kullanabilirsiniz. Uzun soluklu yürüyüşleriniz için alüminyum mataralar tercih edilmeli.
 • Düdük: Acil durumlar için sesinizi doğada kolay kolay duyuramayabilirsiniz. Bunun için boynunuza asabileceğiz bir düdük şart. Pusula, termometre gibi malzemeleri ayrı ayrı taşımak yerine 3in1 yani düdük, termometre ve pusulası bulunan düdükleri tercih edebilirsiniz.
 • Sırt Çantası: Bu en önemli malzeme diyebiliriz. Yanınızda taşıyacağınız tüm malzemeleri konforlu bir şekilde taşıyabilmelisiniz. Sırtınızı rahatsız etmemeli, bel desteği olan ve ağırlığı orantılı olarak dağıtacak kemerli bir çanta işinizi görecektir.
 • Şapka ya da Buff: Yaz ve kış aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz geniş bir şapka terciği iyi olacaktır.
 • Rüzgârlık/Yağmurluk: Vücudunuz ısınacak ve terleyeceksiniz. Mola verdiğinizde rüzgarı geçirmeyen ve yağmurlu havalarda sizi yağmurdan koruyacak bir koruma elbiseniz olmalı. Sağlığınızı ve performansınızı bu ekipman korumalı.
 • Yiyecek: Yürüyüşünüzün zorluk seviyesine göre yanınızda mutlaka atıştırmalık yiyecekler bulundurmalısınız. Bu yiyecekler besleyici nitelikle olmalı ve konserve türü gıdaları tercih edebilirsiniz.
 • İlk Yardım Kiti: Herhangi bir kaza durumunda (burkulma, yanık, böcek ısırığı gibi) yani plansız durumlar karşısında ilk yardım kitiniz olmalı.
 • İletişim Cihazı: Acil durumlar karşısında yanınızda kesinlikle telefon, telsiz gibi araçlar bulunmalı. Yüksek noktalarda telefonlarınız çekmeyebilir. Bu gibi durumlar için alternatif ileşim araçlarınız mutlaka yanınızda olsun.
 • Çakı: Uzun yürüyüşlerinizde mola esnasında ateş yakmanız gerekebilir. Bunun için çalı çırpı toplamak ya da barınak yapmak adına dalları yontmak gibi işler çıkabilir. Ayrıca karşınıza çıkabilecek hayvanlar ile mücadele etmek ya da avlanmak zorunda kalabilirsiniz.
 • GPS cihazı/Pusula: Yönünüzü iyi tayin edebilmek için pusula kesinlike şart. Teknolojiyi bu alanlarda belirli zamanlarda kullanamayabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlarınızda çevrimdışı haritaların v.b uygulamaların olduğundan emin olun.
 • Ateş Başlatıcı Malzeme: Aydınlanmak, ısınmak ya da kurumak için hatta vahşi hayvanlardan korunmak için ihtiyaç duyduğunuz anda ateş yakmanız gerekebilir. Çakmak, kibrit, magnezyum çubuğu gibi malzemeler en temel ihtiyaçlar arasında diyebiliriz.

Ağva’da Trekking (Doğa Yürüyüşü)

Ağva doğa yürüyüşleri için oldukça ideal bir coğrafyaya sahiptir. Bir çok otel bu konuda özel trekking turları düzenlemekte. Elbette otelden bağımsız olarak kendiniz ve arkadaşlarınızla bu maceraya katılabilirsiniz. Ağva’nın muhteşem doğasını keşfetmeye çıkabilir ve zekvinize göre parkurlar oluşturabilirsiniz.

Ağva’ya 20km mesafede bulunan Tepemanayır köyünde trekking yapabilirsiniz. Trekking’e yeni başlayanlar için bu coğrafyanın oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz. Tepemanayır köyüne giderek buradan başlayacağınız yolculuğu 4-5 saat içinde tamamlayabilir ve otelinizde yürüyüş sonrası yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Soğuk kış gününde trekking yapmayı tercih ettiyseniz jakuzisi bulunan bir otel tercih etmenizi öneririz.

Leave a Reply