Ağva’ya Ne Zaman Gidilir?

Her mevsimi ayrı bir güzel olan Ağva, huzurlu ve sessiz bir tatil geçirmek isteyenlerin, özellikle sonbahar ve kış aylarında gözde mekânı oluyor. İlkbaharda canlanan doğası, yeşili ve eşsiz havası ile dikkat çeken bölge, yine iyi bir alternatif tatil bölgesi oluyor. Yaz tatillerinde; deniz, kumsal, piknik ve kamp alanları, nehirlerde kano ve gezinti olanakları ile bölgenin sık sık ziyaret edildiği görülüyor. İstanbul’un kuzey doğusunda bulunan Şile ilçesine bağlı bir belde olan Ağva, hem İstanbul hem de diğer illerden birçok yerli turistin gözde tatil mekânı oluyor. Bozulmamış doğası ile temiz nehirler bulunan bölge, kamp ve piknik gibi etkinlikler için oldukça uygun bir bölge olarak ön plana çıkıyor.

Ağva’da Ne Zaman Denize Girilir?

Karadeniz’e kıyısı olan Ağva, her yıl genellikle yerli turist olmak üzere birçok ziyaretçiyi misafir ediyor. Ege ve Akdeniz’e nazaran daha düşük derecelerde bir deniz sıcaklığı olması sebebi ile bu bölgede denize girmek isteyenler, en uygun dönemde bölgeye seyahat düzenlemeleri gerekmektedir. Bölgede hüküm süren Karadeniz iklimi sebebi ile en uygun dönemin; Haziran ortasından sonra, Eylül ayı başlarına kadar olan zaman dilimi olmaktadır. Şile ve Ağva, genellikle yerli turist olmak üzere, ağırladığı ziyaretçiler bakımından, ülkemizin favori turizm bölgelerinden biri olmaktadır.

Sonbaharda Ağva

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen bölge, yazları sıcak, kışları ise bol yağışlı ve soğuk olmak üzere; Karadeniz ikliminin hakim olduğu bir bölgedir. Bölge son baharda soğuk ve bol yağışlı olmasına rağmen, sakinliği, huzuru ve doğal güzellikleri sebebi ile sık sık ziyaret ediliyor. Sonbaharda eşsiz bir güzelliğe bürünen Ağva, sarı rengin hakim olduğu ağaçlar ve yemyeşil nehirlerle farklı bir güzellik sunuyor. Bölgeye sonbaharda seyahat gerçekleştireceklerin, Karadeniz ikliminin hava şartlarını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Ağva’da Kış

Kışları soğuk ve kar yağışlı geçen bölge, bu mevsimde oldukça güzel bir tabiat görüntüsü sunuyor. Soğuk havadan etkilenmeyenler ve soğuğu sevenler, bölgeye günü birlik veya hafta sonluğuna seyahat düzenleyerek bölgenin sunduğu eşsiz güzelliklerden yararlanabiliyor. Kışın beyaza bürünen Ağva, hem İstanbullulara hem de şehir dışından gelenlere son derece güzel bir alternatif dinlenme yeri oluyor.

Dört Mevsim Ağva

Her mevsim ayrı bir güzelliği ziyaretçilerine sunan bölge; yazın eşsiz kumsalları ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor. İlkbaharda yeşillenen doğası ile görülmeye değer olan Ağva, en çok da sonbaharda güzelliğini ortaya çıkarıyor. Sessiz sakin bir zaman geçirmek isteyenler, bu bölgeyi sonbaharda ziyaret ederek eşsiz bir tatil imkânı elde ediyor. Dört mevsim ziyaret edilebilir özellikler barındıran Ağva, sunduğu doğal güzellikler, deniz ve nehirler, orman ve kamp alanları ile İstanbul’a en yakın tatil yöreleri arasında son derece popüler bir bölge oluyor.

 

Leave a Reply