Ağva’nın Tarihçesi ve Doğal Mirasları

Ağva, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde İstanbul ilçesi Şile’ye bağlı bir beldedir. Karadeniz’e kıyısı olan muhteşem denizi ve eşsiz güzellikteki doğası ile küçük bir cennet gibidir. Ağva köklü bir tarihe sahiptir. Milattan önce cilalı taş devrinde yaşamın olduğu bir yerdir. Bölgede bulunan tarihi kalıntılar bu bölgede Hititlerin ve Frigler’in yaşadığını gösterir. Daha sonra Romalıların ve Bizansların yerleştiği bir bölge olmuştur. Bu döneme ait kilise kalıntıları, mezar taşları ve heykeller Ağva’da tarihi bir güzellik oluşturmaktadır. Ağva’nın bağlı bulunduğu Şile ilçesi eski çağlarda önemli bir ticaret merkezidir. Ağva’da ticaret yollarının geçtiği bir odak noktası olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir yerleşim yeri olan Ağva, bu dönemde İngilizler tarafından işgal edilmiş, Kurtuluş savaşı ile geri kazanılmıştır. 14. Yüzyılda Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmenlerin yerleştiği Ağva halkını bu Türkmenlerin çocukları oluşturur.

Ağva’nın Görülmesi Gereken Tarihi Güzellikleri


Ağva’nın tüm çevresi ve köyleri tarihin izlerini taşır. Doğa yürüyüşleri ve gezilerinde her adımda tarihi bir kalıntı ile karşılaşmanız mümkündür. Ağva’nın her köşesinde heykeller ve lahit mezarlar gibi tarihi kalıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken tarihi güzellikleri şunlardır:

  • Mağaralar
  • Sarıkavak kalesi,
  • Hanımsuyu çeşmesi,
  • Ocaklı Ada Kalesi,
  • Lahit mezarlar,
  • Papazın çeşmesi,
  • Ağlayan Kaya ve Gelin Kayası

Tarihi kayıtlarda Ağva ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. 11. Yüzyılda Bitinilerden kaçan on bin askerin Sofular Mağarası’nda saklandığı söylenir. Bu büyük mağara devasa güzelliği ile görülmeye değer. Hacıllar köyünde bulunan Gürlek Mağarası’da tarihi yansıtan doğal bir güzelliktir. Yine Ağva’da bulunan deniz fenerinin altında Truva hazinelerinin bulunduğuna dair bir efsane anlatılır. Ağva deniz feneri de görülmesi gereken güzellikleri arasındadır.

Ağva’nın Muhteşem Doğal Mirasları


Ağva Göksu ve Yeşilçay nehirleri arasına kurulmuş bir beldedir. Nehirlerin muhteşem doğal güzelliğini tamamlayan yemyeşil ormanları ile adeta cennet gibi bir yerdir. Nehir kıyısı ve orman içi yürüyüş parkurları ile yapılan doğa yürüyüşleri ve trekking dağ yürüyüşleri ile doğanın tüm güzelliklerini yaşayabileceğiniz bir yerdir.

Hacıllar şelalesi mutlaka görülmesi gereken müthiş bir güzelliğe sahiptir. Kumbaba tepesi, ağlayan kaya, Onbirgöller ve gelin kayası eşsiz güzellikte doğa harikalarıdır. Gelin kayası bembeyaz duvaklı bir geline benzeyen ilginç yapısı ile eminim çok ilginizi çekecektir. Birbirinden güzel koyları ile büyüleyici deniz manzarası adeta gözlerini kamaştırır. Kilimli koyu, kurfanlı koyu, kadırga koyu gibi birçok güzel koy muhteşem bir güzelliktir. Ağva’nın gizli cennet yerlerinden biri de Saklı Göl’dür. Yemyeşil ormanlarla çevrili göl gizemli ve dingin yapısı ile huzur verici güzelliktedir. Ağva Karadeniz’in masmavi suları ve incecik kum plajı ile de tam bir doğa harikasıdır. Ağva’da tarihi ve doğa güzellikleri ile gezilip görülecek çok fazla yer vardır.

 

Leave a Reply