Sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin ziyaret ettikleri beldelerin başında Ağva gelmektedir. Ağva İstanbul’un ilçesi olan Şile’nin beldelerinden birisidir. Özellikle tarihi yapısı ve doğa güzellikleriyle dikkat çeken bölgenin son yıllarda büyük gelişim gösterdiği ifade edilmektedir. Konaklama tesislerinin ve hizmet anlayışının gelişmesiyle birlikte daha fazla turist çekmeyi başaran Ağva, en başta doğasıyla ilgi görmektedir. Ağva nehri, dingin bir tatil geçirmek ve iç huzuru bulmak isteyenlerin ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Bilhassa Ağva nehrine karşı yapılan sabah kahvaltısı ve nehir aktiviteleriyle insanlar şehrin gürültüsünden kısa bir süre de olsa kurtulabilmektedirler.

Ağva Göksu Nehri

Ağva’da Göksu ve Yeşilçay Nehirleri yer almaktadır. Ağva’nın batısında yer alan Göksu Nehri, Karadeniz’e dökülen ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerin rağbet gösterdikleri doğa harikasıdır. Göksu Nehrinin etrafında yer alan konaklama tesisleri ve günü birlik pansiyonların sayısı da epey fazladır. Bu sebeple nehir manzaralı bir tatil geçirmek isteyenler bu işletmeleri tercih etmektedirler.

Ağva Göksu Nehri Karadeniz’e aktığı için daha dalgalı ve tehlikelidir. Bu sebeple denize girmenin uygun olmadığı ifade edilmektedir. Ancak su sporları ve yat turları etkinlikleri yoğun olarak düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra birçok doğa olayına rastlayabileceğiniz Göksu nehrinin sakın bir tatil geçirmek için son derece uygun olduğu kolaylıkla söylenebilmektedir.

Ağva Yeşilçay Nehri

Ağva’nın rağbet gören diğer bir nehri de Yeşilçay’dır. Göksu nehrine göre çok daha uzun olan Yeşilçay nehrinin en güzel özelliği berrak görüntüsüdür. Ayrıca etrafında birçok ağaç ve bitkinin bulunduğu nehir tatilciler için huzur kaynağıdır. Tıpkı Göksu nehrinde olduğu gibi birçok otelin ve pansiyonun nehir çevresinde hizmet verdiği görülmektedir. Bu durumdan ötürü tatilciler nehir kenarında konaklamak ve huzurlu biçimde tatillerini tamamlamayı tercih etmektedirler.

Yeşilçay nehrinde belirli su sporları ve deniz bisikleti etkinlikleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra yüzmek için daha uygun olan nehrin yaz aylarında dolup taştığı gözlenmektedir. Ayrıca kahvaltı için harika mekanların çevresinde bulunduğu nehir, sakinlikten hoşlananların da ihtiyacını karşılamaktadır.

Ağva Nehirlerine Nasıl Gidilir 

Ağva nehirlerine gitmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Şahsi aracınızla önce Ağva’ya varmak daha sonra da nehirlere gitmek için İstanbul’da yer alan yolları takip etmeniz yeterli olmaktadır. Ümraniye’nin arkasındaki yoldan Şile’ye eriştikten sonra Ağva tabelalarını izleyerek Ağva merkeze ulaşım sağlamak mümkündür.

Ağva ufak bir belde olduğu için tatilcilerin ulaşımı düşünülmüş ve her yere tabelalar eklenmiştir. Göksu ya da Yeşilçay nehrine gitmek isteyenlerin ilgili tabelalardan yardım alarak ulaşım sağlayabileceklerini belirtebiliriz. Bunun yanı sıra bazı telefon uygulamaları ve navigasyon aracılığıyla da nehirleri bulmak mümkündür. Ağva nehirlerine nasıl gidilir sorusuna bu tür farklı yanıtların verilebileceğini ifade edebiliriz. İstanbul’dan 97 kilometre olan Ağva’nın ortalama 90 dakikalık bir yolculuktan sonra ziyaret edileceğini de eklememiz doğru olacaktır.

Leave a Reply