Ağva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’da yaşayan ve çevresindeki güzelliklerin farkına varamayanların, en yakınında bulunan eşsiz güzelliklerden birinin Ağva olduğu biliniyor. Belde bu kadar yakın olmasına rağmen, hakkında bilinmeyen birçok özelliğin bulunduğu görülüyor. Ağva nerede, Ağva’ya nasıl gidilir, gece hayatı nasıl, ne yenilip içilir gibi bilgilerin sağlıklı bir şekilde alındıktan sonra bölgeye seyahatin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu sayede, beldede nerede konaklanacağı, nerelerde mola verileceği, piknik ve kamp alanları, yeme içme mekânları hakkında fikir sahibi olunabiliyor.

Ağva Tam Olarak Nerede?

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan ilçesi Şile’ye bağlı olan Ağva, Karadeniz’e kıyısı bulunan temiz ve şirin bir beldedir. Üsküdar’dan özel araçlar yaklaşık olarak 1 buçuk saatte gidilebilen belde, İstanbul’un kuzey doğusunda bulunuyor. Şehir içinden ulaşım; Üsküdar’dan kalkan İETT otobüsleri ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca bölgeye giden özel otobüsler de bulunuyor. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında bulunan belde, bu özellikleri nedeni ile de eşsiz bir doğal güzellik sunuyor. İstanbul’a en yakın kaliteli ve güzel tatil beldelerinden biri olan Ağva, tipik bir küçük Karadeniz köyü özelliğini yansıtıyor. Yeşili ve mavisi ile görenleri büyüleyen belde, özellikle günü birlik ve hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir yer oluyor.

Ağva’da Denize Girilir mi?

Karadeniz’e kıyısı bulunan beldede, denize girme olanağı bulunuyor. Deniz suyu girilen mevsime göre değişmekle birlikte genellikle serin oluyor. Özellikle Akdeniz’de tatil yapmaya alışık olanlar, bu denizi soğuk bulabiliyor. Beldenin çevresinde bulunan koyların mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor. Şile bölgesi genellikle dalgalı ve ani derinleşen denize sahip olduğu için buralarda denize girerken dikkatli olmak gerekiyor. Buralarda denize girenlerin, Karadeniz’de olduklarını unutmamaları gerekiyor. Bu bölgeye ziyaret gerçekleştirenlerin kilimli koyunu mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor. 

Ağva’da Plajlar Yazımıza Şimdi Gözat

Ağva’da Hava Sıcaklığı Nasıl

Dört mevsimde de kendine has güzellikler barındıran Ağva, ziyaretçilerine yılın her ayı ayrı bir doğal güzellik sunuyor. Yaz kış her zaman gelinebilen beldede; deniz, nehirler, orman gibi doğal güzellikler bir arada görülebiliyor. Bölgenin hava sıcaklığı İstanbul’a yakın olmasına rağmen batı Karadeniz ikliminin özelliklerini yansıtıyor. Sonbahar ve kış ayları bol yağışlı, yazları ise İstanbul’a oranla daha serin geçiyor. Sıcak ve bunaltıcı havalarda bu beldeye gidenler, temiz ve serin havadan yararlanabiliyor. Denizden esen mis gibi iyot kokusu ile birlikte serin hava ziyaretçileri cezbediyor. 

Ağva’da Konaklama Fiyatları

Özellikle yerli turizmin gözde tatil mekânlarından biri olan Ağva, birçok pansiyon, butik otel gibi nispeten küçük işletmelere ev sahipliği yapıyor. Burada her bütçeye uygun bir konaklama tesisi bulmak mümkün oluyor. Fiyatlar Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunan tatil beldeleri ile kıyaslandığında, oldukça uygun seviyelerde olduğu görülüyor. Ayrıca; yeme içme, eğlence gibi tatil bütçesini etkileyen temel unsurların da pahalı olmadığı gözlemleniyor. Burada Bodrum’daki gibi bir lahmacuna 50-60 TL hesap ödenmiyor.

Leave a Reply