Ağva Ulaşım Rehberi

İstanbul’un sıkıcı trafiğinden ve stresli yaşamından bir an olsun uzaklaşmak ve haftasonunu doğayla iç içe huzurla, dinlenerek vakit geçirmek için bir çoğumuz İstanbul’a yakın tatil beldelerine kaçmakta. Bu bölgelerin en başında Ağva geliyor diyebiliriz. Bu beldeye gitmeniz için hangi güzargahı kullanmalıyım sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Ağva’ya Nasıl Gidilir

İstanbul’dan özel aracınızla Şile otoyolunu takip ederek, Şile’den sonra Ağva sahil yolunu kullanarak toplamda 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul-Ağva arası 97km’lik bir mesafa arasında. Bu yolun yarısından fazlasının otoban olduğunu belirtelim. Bu da artık daha konforlu bir seyahat yapacağınız manasına geliyor. Eğer Ağva’ya diğer yakın illerden gelecekseniz Kocaeli İzmit-Ağva arası ortalama 60 dakika sürmekte.

Eğer seyahatinizi otobüs ile planlıyorsanız Üsküdar Şile Ağva rotası üzerinde bulunan 139A nolu otobüs hattını kullanabilirsiniz. Bu yolculuğunuzun 3-4 saat arasında süreceğini hatırlatmak isteriz. Ağva’ya ulaşım için otobüs hattını kullanacaksanız iş çıkış saatlerine dikkat etmenizde fayda var. Bizim tavsiyemiz bu beldede hem gezilesi görülesi yerleri keşfedebilmek hem de gerçekten tüm stresinizi bırakmış olarak bu beldede huzurlu vakit geçirebilmek için en azından bir araç kiralamanız yönünde olacaktır. Eğer tatiliniz sadece haftasonunu kapsamıyor ise otobüsü tercih edebilirsiniz.

Ağva Otobüsleri

Şehir içinden Ağva’ya gitmek için kullanılacak otobüsün; 139/A numaralı Üsküdar – Şile/Ağva otobüsü olduğu görülüyor. Üç farklı güzergâhı kullanan bu otobüs; Tekke yolu, sahil yolu İsaköy veya ovacık yolunu kullanabiliyor. Üsküdar’da Şemsipaşa durağından ve Ağva merkezden kalkan 139/A numaralı otobüs, Ağva’nın şehir içi ile ulaşımını sağlıyor. Otobüs ile bu bölgeye seyahat edecek kişilerin, 139/A hattının saat 20:00’a kadar çalıştığını unutmamaları gerekiyor. Bu saatten sonra bölgeye gidebilmek ya da bölgeden ayrılabilmek için, taksi gibi seçenekleri kullanmak gerekiyor. Ağva’ya giderken veya dönerken her hangi bir mağduriyet yaşanmaması sebebi ile otobüs kalkış saatlerinin dikkate alınması gerekiyor. 

Ağva Otobüs Hareket Saatleri

İstanbul’un merkezi yerleşim yerlerine en yakın turizm bölgelerinden biri olan Ağva’ya şehir içi otobüslerle gitme imkânı bulunuyor. 139/A numaralı Üsküdar – Ağva İETT otobüsleri, her iki kalkış noktasından da haftanın her günü sabah 06:45’de hareket ediyor. Şemsipaşa durağından Ağva’ya hareket eden son otobüsün kalkış saati; 20:00 oluyor. Ağva’dan Üsküdar’a hareket eden son otobüsün ise saat 19:45’de kalktığı görülüyor. Her iki duraktan karşılıklı olarak günde 10 otobüs hareket ediyor. Bu saat ve tarifeler haftanın her günü aynı şekilde gerçekleşiyor. Bölgeye giden otobüslerin ve bölgeden kalkan son otobüsün saatinin oldukça erken olması sebebi ile bu bilgilere göre seyahat planlamasının yapılması gerekiyor. Şehir dışından geleceklerin ise, varış noktalarına göre yolculuklarını planlamaları gerekiyor.