Bunu sıklıkla söylediğimizin farkındayız, evet Ağva turistik olarak gerçekten harika bir beldedir. İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan Ağva’nın en önemli özelliği, harika doğası ve benzersiz güzelliğidir. Eski bir kasabayı anımsatan tarihiyle ön plana çıkan Ağva daha çok ruhunu dinlendirmek isteyenlerin buluşma noktası haline gelmiştir. Ağva’da doğaya karşı kahvaltı yapmak da epey keyifli bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirmek isteyenler Ağva kahvaltılık yerleri aramaktadırlar. Genellikle kahvaltı yapılabilecek yerlerin Göksu Nehrine yakın olduğunu ifade edebiliriz. Nehri tam karşıdan gören yerlerde kuş cıvıldamalarıyla kahvaltı yapmak insanı gündelik hayatın stresinden alıkoymaktadır. Bu noktada Ağva’da kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekanın olduğunu söyleyebiliriz.

Nehir Kenarı Kahvaltı Mekanları

Ağva’da nehir kenarında kahvaltı mekanların olması tatilcileri cezbetmektedir. Hatta sırf İstanbul’dan kahvaltı yapmak için Ağva’ya gelenlerin sayısı hiç de az değildir. Nehir kenarı kahvaltı mekanları genellikle otellere bağlıdır. Yani nehrin çevresinde bulunan otellerin kahvaltı yapılması için tahsis ettikleri yerler son derece güzeldir. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek ve yeşilin dinlendirici etkisiyle sabah çaylarını yudumlamak isteyenler Ağva’ya gelmektedirler. Serpme kahvaltıdan köy kahvaltılarına kadar istediğiniz konseptte hizmet veren mekanların ortalama ücretleri de kişilerin cebini yakmamaktadır. Böylelikle tatilcilerin konaklamayla birlikte yeme içme masrafları da düşük kalmaktadır. Keyf-i Tıkır, Şengül Çiftliği, Mandarin Park ve Beyaz Ev gibi mekanların kahvaltı hizmeti sunduğu söyleyebiliriz.

Ağva Serpme Köy Kahvaltısı

Ağva şehrin yıkıcılığına teslim olmamış şirin bir beldedir. Bu sebeple köy kültürüyle iç içe bir hale bürünmüştür. Dolayısıyla Ağva serpme köy kahvaltısı gibi kültürel özellikleriyle ön plana çıkmıştır. Tamamen köy ürünü olan tereyağı, peynir, reçel ve diğer yiyeceklerin son derece lezzetli oldukları belirtilmektedir. 20’den fazla çeşit ve uygun fiyatlarla hizmet veren kahvaltı mekânlarının özellikle yaz aylarında dolup taştığı ifade edilmektedir. Ayrıca bu mekanlarda az önce saydığımız reçel v.b ürünlerin mekan sahiplerinin kendi üretimleri olduğunu, dolayısıyla organik ve lezzetli bir kahvaltı yapacağınızı söyleyebiliriz. Ağva’nın özel zeytini ve sıcak ekmeğiyle nehre karşı yapılacak bir kahvaltının insanlar için dinlendirici olduğunu belirtebiliriz. Dolayısıyla Ağva’ya gittiğinizde mutlaka nehir kıyısında kahvaltı yapmanızı tavsiye edebiliriz. 

En Çok Tercih Edilen Kahvaltı Yerleri

Ağva seyahati özellikle İstanbullular için son derece önemlidir. Şehrin kalabalığı ve yorucu temposundan bunalan kişiler, soluğu Ağva’da alarak dingin bir tatil yapmayı planlamaktadırlar. Özellikle nehre karşı yapılan kahvaltı kişilerin ruh halini de kendine getirmektedir. Ağva’da en çok tercih edilen kahvaltı yerleri genellikle nehir kenarındakilerdir. Ancak Ağva Merkez’de olan yerlerin de rağbet gördüğünü belirtebiliriz. İsaköy mevkiinde yer alan Şelale Piknik alanı başta olmak üzere Greenline Guesthouse, Park Mandalin ve Keyf-i Tıkır müşterilerin ziyaret ettikleri kahvaltı restoranlarıdır. Bunun yanı sıra tamamen organik ürünlerin yer aldığı işletmelerin sayısı da epey fazladır. Gözleme gibi yöresel lezzetleri tatmak isteyenler ve daha hafif şeyler yiyerek güne zinde başlamayı amaçlayanlar da kendilerine uygun mekanlar bulabilmektedirler.

Leave a Reply